Choď na obsah Choď na menu
 


Základné pojmy

2. 2. 2009

 

Priečinok - do priečinkov ukladáme súbory, prípadne vytvárame v nich ďalšie priečinky.

 Vytvorenie priečinka na pracovnej ploche - pravým tlačidlom myši kliknite na presuňte ukazovateľ myši na položku Nový. V rozvinutom menu vyberte voľbu Priečinok (žltý obdĺžnik). Pomenujte priečinok - kurzor postavte pred slovo Nový

Dokument (súbor)

-vytvárame ho pomocou tlačidla myši. Kliknite pravým tlačidlom myši na prázdnom mieste pracovnej plochy, presuňte ukazovateľ myši na položku Nový. V rozvinutom Menu vyberte voľbu Dokument (obsahuje písmeno W modrej farby). Pomenujte Súbor a dajte  príponu doc.

- vytvárame ho kliknutím v ponuke Štart - nájdite a kliknite na textový dokument WORD.

Vyhľadávanie informácií na internete

Informácie na internete zobrazíme pomocou programu,ktorý sa všeobecne nazýva prehľadávač. Najpoužívanejším webovým prehľadávačom je Internet Explorer. Používame aj prehľadávače Opera, Mozila

Katalóg použijeme, ak nevieme čo presne hľadať - ak hľadáme časopisy z určitej oblasti a ich názov nepoznáme (www.superzoznam.sk, www.szm.sk, www.centrum.sk..- vyhľadávanie na základe kľúčových slov.)

Vyhľadávače - www.google.com - na prvých miestach ponúkajú najkvalitnejšie odkazy. Pri vyhľadávaní môžeme použiť nasledovné znaky:

znak úvodzovky " -  zadaním textu "stredné školy" sa zobrazia odkazy, v ktorých sa vyskytujú slová iba vedľa seba

znak plus + pred slovom určuje, ktoré slovo sa musí na stránke vyskytovať

znak mínus - pred slovom určuje, ktoré slovo sa nesmie na stránke nachádzať

Obrázok z internetu môžeme kopírovať nasledovne:vo vyhľadávači vyhľadáme obrázok, kliknutím na ľavé  tlačidlom myši  obrázok zväčšíme, pravým tlačidlom myši v rozvinutom Menu vyberieme voľbu kopírovať a vložíme do textového dokumentu WORD. Text kopírujeme tak, že ho označíme, pravým tlačidlom myši rozbalíme ponuku kopírovať  a vložíme ho do textového dokumentu WORD.