Choď na obsah Choď na menu
 


kužeľový diferenciál a jeho funkcia

4. 5. 2008

 

 

JEDNODUCHÝ DIFERENCIÁL

A: Nesamosvorný kužeľový diferenciál s jedným satelitom bez uzávierky

Obrázok

unášač s čelným ozubeným kolesom - modrá časť v tvare klietky

satelit s kužeľovým ozubením - zelená časť

planétové koleso s kužeľovým ozubením pre jeden výstup (napr. ľavý) - červená časť

planétové koleso s kužeľovým ozubením pre druhý výstup (napr. pravý) - žltá časť.

 

FUnkcia jednoduchého diferenciálu pri rovnakých otáčkach  výstupných hriadeľov.Obrázok

Unášač (modrý) poháňa cez  satelit (zelený) planétové kolesá žlté i červené výstupné hriadele. Ak sa oba výstupné hriadele  točia rovnakou rýchlosťou,  satelit sa voči unášaču (tanierovému kolesu) neotáča.

 

 

 

 

 

 

Obrázok

 

 

Ak je ľavý  (červená) hriadeľ zablokovaný, satelit ( zelený) sa začne otáčať a druhý (žlutý) výstupní hriadeľ sa roztočí dvojnásobnou rýchlosťou.

 

 

  

 


Dôsledok v praxi

1. Pri jazde v priamom smere na rovnom povrchu s rovnakými podmienkami, satelit sa nebude na čape otáčať a ľavé aj pravé planétové koleso sa budú otáčať rovnakými otáčkami ako klietka unášača. Od pomeru veľkosti odporu a hnacej sily bude závisieť, či sa bude diferenciál (ako celok) otáčať rovnomerne, zrýchľovať alebo spomaľovať.

   2. V prípade, že jedno z kolies (napríklad ľavé v ľavotočivej zákrute) je viac pribrzďované, otáčky   ľavého planétového kolesa sú nižšie ako otáčky unášača. Následkom toho sa začne satelit otáčať okolo čapu unášača a o rovnaký rozdiel otáčok prinúti pravé planétové koleso otáčať sa rýchlejšie. Silová rovnováha na satelite sa ale nezmení a krútiaci moment na oboch kolesách bude rovnaký.

3.  V extrémnom prípade, ak ľavé planétové koleso stojí a na pravé nepôsobí žiadna reakčná sila, otáčky pravého planétového kolesa budú 2 x vyššie ako otáčky unášača.